Rezultatele obţinute de minorităţi la alegerile parlamentare din 2004

SENAT – Grupul parlamentar UDMR

  1. PETE ISTVAN
  2. ECKSTEIN-KOVACS PETER
  3. PUSKAS BALINT ZOLTAN
  4. NEMETH CSABA
  5. VERESTOY ATTILA
  6. SOGOR CSABA
  7. MARKO BELA
  8. FRUNDA GYORGY
  9. FEKETE SZABO ANDRAS LEVENTE
  10. SZABO KAROLY

CAMERA DEPUTAŢILOR – Grupul parlamentar UDMR

  1. KIRALY ANDRAS GYORGY
  2. LAKATOS PETER
  3. SOKI BELA
  4. KOVACS ATTILA
  5. KONYA-HAMAR SANDOR
  6. MATE ANDRAS LEVENTE
  7. ANTAL ARPAD ANDRAS
  8. TAMAS SANDOR
  9. MARTON ARPAD FERENC
  10. SZEKELY LEVENTE CSABA
  11. KELEMEN HUNOR
  12. ANTAL ISTVAN
  13. BECSEK-GARDA DEZSO KALMAN
  14. ASZTALOS FERENC
  15. BONIS ISTVAN
  16. KEREKES KAROLY
  17. BORBELY LASZLO
  18. KELEMEN ATILLA BELA LASZLO
  19. SERES DENES
  20. VARGA ATTILA
  21. ERDEI-DOLOCZKI ISTVAN
  22. TORO TIBOR

Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale

Nr. crt. Organizaţii aparţinând minorităţilor naţionale din România Deputat
1. Forumul Democrat al Germanilor din România Ovidiu Gant
2. Partida Romilor Social Democrată din România Nicolae Paun
3. Uniunea Bulgară din Banat – România Nicolae Mircovici
4. Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România Miron Ignat
5. Uniunea Croaţilor din România Mihai Radan
6. Uniunea Ucrainenilor din România Stefan Tcaciuc
7. Asociaţia Macedonenilor din România Liana Dumitrescu
8. Uniunea Armenilor din România Varujan Pambuccian
9. Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România Aurel Vainer
10. Asociaţia Italienilor din România RO.AS.IT. Mircea Grosaru
11. Uniunea Polonezilor din România “Dom Polski” Ghervazen Longher
12. Uniunea Sârbilor din România Slavomir Gvozdenovici
13. Uniunea Elenă din România Sotiris Fotopolos
14. Uniunea Democratică a Slovacilor şi Cehilor din România Adrian-Miroslav Merka
15. Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România Amet Aledin
16. Uniunea Democrată Turcă din România Ibram Iusein
17. Uniunea Culturală a Rutenilor din România Gheorghe Firczak
18. Asociaţia Liga Albanezilor din România Oana Manolescu
În urma alegerilor locale din 6 iunie 2004, rezultatele au fost următoarele:

A. Consilieri Judeţeni

Denumire organizaţie aparţinând minorităţilor naţionale Numărul de mandate % Numărul de voturi %
Uniunea Democrată Maghiară din România 112 7.80 513.165 5.67
Forumul Democrat al Germanilor din România 11 0.77 76.843 0.85

B. Consilieri Locali

Denumire organizaţie aparţinând minorităţilor naţionale Numărul de mandate % Numărul de voturi %
Uniunea Democrată Maghiară din România 2 481 6.20 455.625 492
Partida Romilor Social Democrată din România 189 0.47 69.293 0.75
Forumul Democrat al Germanilor din România 96 0.24 77.573 0.84
Uniunea Ucrainenilor din România 29 0.07 5.448 0.06
Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România 21 0.05 4.309 0.05
Uniunea Democratică a Slovacilor şi Cehilor din România 20 0.05 3.048 0.03
Uniunea Sârbilor din România 11 0.03 2.12 0.02
Uniunea Croaţilor din România 6 0.01 760 0.01
Uniunea Bulgară din Banat-România 5 0.01 1.645 0.02
Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România 3 0.01 5.589 0.06
Uniunea Polonezilor din România – DOM POLSKI 2 0.00 533 0.01

C. Primari

Denumire organizaţie aparţinând minorităţilor naţionale Numărul de mandate %
Uniunea Democrată Maghiară din România 186 5.96
Forumul Democrat al Germanilor din România 9 0.29
Uniunea Ucrainenilor din România 2 0.06
Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România 1 0.03
Uniunea Croaţilor din România 1 0.03
Uniunea Bulgară din Banat-România 1 0.03