Projekte - Archiv Evenimente

Puteți consulta mai jos Lista proiectelor desemnate câştigătoare în Sesiunea AUGUST 2016. Coordonatorii acestor proiecte vor fi contactați la începutul săptămânii următoare de către coordonatorii desemnați din cadrul DRI.

 

Solicitanții care nu se regăsesc pe lista de mai jos sunt rugați să își verifice faxurile/adresele de email începând cu data de 7 septembrie 2016. Conform prevederilor Ghidului 2016 (pe care îl puteți consulta pe http://www.dri.gov.ro/fonduri-nerambursabile-2016) contestaţiile se pot depune în termen de 5 zile lucrătoare de la data primirii pe fax/email a răspunsului referitor la rezultatele evaluării şi selecţiei propunerilor de proiecte.

 

Funcționarii Departamentului (inclusiv cei care fac parte din Secretariatul tehnic) nu vă pot comunica telefonic informații legate de proiectele neselectate. Contestațiile depuse înainte de a se comunica în scris rezultatele evaluării şi selecţiei propunerilor de proiecte nu pot fi luate în considerare.

 

Lista proiectelor câştigătoare

Sesiunea AUGUST 2016

Nr. crt Iniţiator Titlul proiectului
1 Asociația Istoria Artei Istorie și multiculturalitate: grădinarii Bucureștiului
2 Asociația Clubul Media Corbul Alb Zbor pe loc – volum de antologie ”Corbii albi” 2015 (volum gratuit)
3 Asociația Alumnus Club UNESCO Metamorfoze 8: Minorități, cultură, bunătăți
4 Asociația ”Rețeaua de cultură” Școala de radio: Minoritățile în direct II
5 Uniunea Democratică a Tineretului Maghiar Jud. Mureș – U.D.T.M. Mureș Festivalul Internațional de Film de Scurt-metraj ALTER-NATIVE 24
6 Fundația Communitas Atlas geografic școlar bilingv român-maghiar
7 Asociația Uniunea Jurnaliștilor din Mass-Media Minorităților Etnice Film documentar ”Banatul Multicultural”
8 Asociația Bogatalji Mozgalom Csikrakos es Gorocsfalva Combaterea fenomenului de prejudecată prin cunoașterea folclorului de diferite etnii
9 Asociația Tinerilor Maghiari din Oradea Diversitatea ne leagă
10 Asociația pentru Incluziune Socială Proetnica Dialogul intercultural – facilitator educațional pentru tinerii profesioniști
11 Asociația MIERT Academia MIERT – ediția a XV-a
12 Asociația MIERT Caravana Dansului popular din Transilvania – Ediția a II-a
13 Grupul PONT Speed5 @Clujul Creativ/Speed5 @Kreativ Kolozsvar
14 Asociația Fotoclub Prisma Periplu fotografic în Valea Jiului – documentarea tradițiilor și culturii prin poze
15 Fundația Mihai Eminescu Trust Mălâncrav – patrimoniu multietnic
16 Asociația Centrul pentru Educație și Dezvoltare Socială – CEDS Rolul grupului familial în educația interculturală și dezvoltarea personală a tânărului minoritar din România
17 Asociația Dinamika Sunt maghiar și am reprezentat România la Jocurile Olimpice
18 Asociația Teatrală Shoshin Festivalul de teatru pe drum – KaravanAct, ediția a II-a
19 Asociația Tarisznyas Teatrul în aer liber, ediția a III-a, Turneul de toamnă
20 Fundația Culturală ART PROMO Și Lespezile Vorbesc – Cimitire Evreiești din România
21 Fundația Proscenium Satu Mare Organizarea Festivalului Interetnic de Teatru